Jakie suplementy dla sportowców wybrać?

Jakie suplementy dla sportowców wybrać?

Jakie suplementy dla sportowców wybrać?

Osoby uprawiające sport – czy to zawodowcy, czy pasjonaci – coraz częściej korzystają z odpowiedniej dla nich suplementacji. Na rynku znaleźć można najróżniejsze preparaty, odpowiednie zarówno dla osób rozpoczynających swoją przygodę ze sportem, jak i tych bardzo zaangażowanych w aktywność fizyczną. Odpowiednio dobrana suplementacja oraz odżywki wspomagają regenerację mięśni po wysiłku, dostarczając niezbędnych składników odżywczych, wspomagających odbudowę tkanek, a także są źródłem innych mikroskładników, na które wzrasta zapotrzebowanie wraz ze wzmożoną aktywnością fizyczną. Aby suplementacja przebiegała prawidłowo, konieczne jest nie tylko dobranie odpowiednich preparatów do zapotrzebowania sportowca, lecz także przyjmowanie ich w odpowiednim czasie – przed lub po treningu.

Przede wszystkim – dieta

Niezależnie od częstotliwości ruchu oraz intensywności treningów, pierwszym elementem, na którym należy się skupić, jest dieta. Dostarczenie jak największej ilości witamin, minerałów, białek, tłuszczy, węglowodanów i innych składników wraz z pożywieniem powinno być dla sportowca priorytetem. Można próbować samodzielnie ułożyć swój plan dietetyczny, wykupić gotowy catering, lub – jeśli możliwości finansowe na to pozwalają – skorzystać z pomocy wykwalifikowanego dietetyka. Specjalista nie tylko przygotuje gotowy jadłospis o niezbędnej kaloryczności, lecz także zaproponuje dodatkowe suplementy odżywcze dla sportowców, w zależności od rodzaju i intensywności wysiłku. Dużą popularnością wśród diet sportowych cieszą się tzw. superfoods, które zawierają mnóstwo cennych składników odżywczych i są doskonałym źródłem witamin i minerałów. W tej kategorii znajdują się między innymi komosa ryżowa, żywność konopna, jagody acai, chia i wiele innych produktów. Warto włączyć je do codziennej diety, by była ona jak najbardziej korzystna dla organizmu.

Odżywki białkowe

Białko jest głównym budulcem mięśni, dlatego przy wzmożonej aktywności fizycznej, zapotrzebowanie na ten składnik wzrasta. Nawet najlepiej zbilansowana dieta może nie wystarczyć, dlatego sportowcy często spożywają odżywki białkowe po treningu w celu przyspieszenia regeneracji mikrouszkodzeń włókien mięśniowych, co pozytywnie wpływa na wzrost objętości i masy mięśniowej, a także zwiększenie wytrzymałości. Odżywkę białkową można stosować także przed treningiem. Na rynku spotkać można trzy najpopularniejsze typy białka serwatkowego: koncentrat białka (WPC), izolat białka (WPI) oraz hydroizolat białka (WPH). Dla osób na specjalnych dietach (weganizm) oraz mających nietolerancje pokarmowe, uczulenia lub trudności z przyswajaniem białek odzwierzęcych powstały także białka pochodzenia roślinnego: sojowe, konopne, czy z grochu.

Kreatyna dla sportowców

Kreatyna w proszku to suplement o wszechstronnym zastosowaniu. Najprostszą i najpopularniejszą jej formą jest monohydrat kreatyny – charakteryzuje się ona wysoką przyswajalnością. Poza tym na rynku spotkać można także jabłczan, azotan, cytrynian kreatyny i jeszcze wiele innych rodzajów o nieco zróżnicowanych właściwościach. Dzienną porcję warto podzielić na dwie części. Pierwszą połowę należy wówczas stosować przed treningiem, by dostarczyć mięśniom energii. Kreatyna zażywana przed wysiłkiem przyczyni się do wzrostu wytrzymałości i siły mięśni, pozwalając na wykonanie większej ilości powtórzeń. Przyspieszy to proces rozbudowy tkanki mięśniowej. Druga porcja, stosowana po treningu ma na celu przyspieszyć i wspomóc regenerację mięśni.

Pozostałe suplementy i witaminy dla sportowców

Kolejnym stosowanym przez sportowców suplementem jest beta-alanina. Jest to aminokwas, który zwiększa wytrzymałość i wydolność mięśni. Zażywana przed treningiem przyczynia się także do opóźnienia uczucia zmęczenia. Kolejnym aminokwasem często stosowanym przez sportowców jest BCAA. Mogą być stosowane podobnie jak kreatyna, w dwóch dzielonych dawkach – przed i po treningu. Wspomagają wzrost i regenerację mięśni. BCAA stosowane przed treningiem zapewnia optymalny poziom odżywienia tkanek podczas aktywności, a także wykazuje wpływ na skuteczniejsze spalanie tkanki tłuszczowej podczas ćwiczeń. Wśród biegaczy popularna jest także l-karnityna, przyjmowana przed treningiem. Przyczynia się ona do przyspieszonej redukcji tkanki tłuszczowej oraz wyrzeźbienia sylwetki.

Odżywki i suplementy diety mają na celu dostarczenie odpowiednich składników, by zapewnić ciału energię na czas treningu, a także przyspieszyć procesy regeneracyjne. Pomimo stosowania odżywek białkowych, suplementów i innych preparatów nie należy zapominać o odpowiednio zbilansowanej diecie, która powinna być podstawą dla zdrowego stylu życia. Wśród dostępnych na rynku odżywek, suplementów i witamin znaleźć można zarówno produkty stosowane przed, jak i po treningu, przed włączeniem ich do diety należy więc zapoznać się z ich działaniem, by osiągnąć jak najlepsze rezultaty. Dodatkowa suplementacja jest popularna zarówno wśród zawodowców, jak i pasjonatów, lecz aby była skuteczna, należy korzystać z niej świadomie. Zarówno dobór odpowiedniej diety, jak i dodatkowej suplementacji warto skonsultować ze specjalistą dietetykiem – w ten sposób można mieć pewność, że dostarczymy organizmowi wszelkie niezbędne składniki odżywcze.