Suplementy diety na pompę

Suplementy diety na pompę

Suplementy diety na pompę

Podczas treningu pojawia się tzw. pompa mięśniowa, która jest jednym z najlepszych źródeł motywacyjnych. Duże, twarde mięśnie oraz widoczne żyły wprowadzają sportowca w waleczny nastrój. Stan ten jest ważny nie tylko ze względów psychologicznych, ale także fizycznych, ponieważ rozszerzenie naczyń krwionośnych zwiększa podaż składników odżywczych i tlenu, pomagając przy tym w rozwoju tkanki mięśniowej.

Po co jest pompa?

pompa

Efekt pompy mięśniowej związany jest z prawidłowym dopływem krwi do mięśni. Dopompowana krew bogata jest w tlen oraz przeróżne składniki odżywcze a to stwarza idealne podłoże do rozwoju mięśni. Dzięki temu zjawiskowi, sportowiec podczas treningu jest wizualnie większy i przede wszystkim posiada mocniejszą motywację do dalszych ćwiczeń. Największym zadaniem maksymalnego ukrwienia mięśni jest zniszczenie pewnych włókien mięśniowych, co powoduje zwiększenie ogólnej masy mięśniowej. Jednakże gwarancją dobrej pompy jest prawidłowa dieta oraz suplementacja. Bez właściwego nawodnienia organizmu do takiego zjawiska nie dojdzie, a jest to wręcz niebezpieczne dla zdrowia.

Korzystne dla mięśni aminokwasy

Aminokwasy są jednym z najważniejszych składników diety, ponieważ budują białka i umożliwiają prawidłowy przebieg wielu procesów zachodzących w organizmie. Jednym z najważniejszych jest arginina, która pełni w organizmie wiele ważnych funkcji, np. jest niezbędna do prawidłowego działania serca oraz naczyń krwionośnych. Wynika z tego, że arginina przyczynia się do bardziej efektywnego i szybszego transportu substancji odżywczych wraz z tlenem do pracujących podczas treningu komórek. Innym jej zadaniem jest odprowadzanie toksycznych związków przemiany materii, hamujących procesy metaboliczne. Sportowcy chętnie sięgają po argininę w formie AAKG (arginina + kwas alfaketoglutarowy), która szczególnie wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych, więc przyczynia się bezpośrednio do większego efektu pompy mięśniowej.

Cytrulina jako potrzebny aminokwas

cytrulina

Cytrulina to niebiałkowy aminokwas, który posiada powszechne zastosowanie w sporcie. Bierze udział przede wszystkim w cyklu mocznikowym. Za najaktywniejszą i często wybieraną formę cytryliny uważa się jabłczan cytruliny, czyli połączenie tego aminokwasu z kwasem jabłkowym. Badania potwierdziły, że te połączenie odpowiednio stymuluje tlenowe wytwarzanie energii. Generalnie wpływa na poprawę zdolności wysiłkowych oraz zmniejsza poczucie zmęczenia, a jego suplementacja wykorzystywana jest w każdym poziomie trenowania. Dodatkowo wpływa na równowagę kwasowo-zasadową, dlatego tak bardzo jest ważny dla sportowców chcących uzyskać odpowiednie zjawisko pompy mięśniowej.

Ćwiczenia wymagają wiele wysiłku i czasami jest ciężej niż mogło się wydawać. Jednakże warto zdawać sobie sprawę z tego, że bez dobrania właściwej suplementacji oraz diety dalszy trening nie przyniesie chcianych efektów. Dlatego porządnie trzeba przyłożyć się do wybrania suplementów diety i pełnowartościowych posiłków, które znacznie wpłyną na cały proces związany z trenowaniem i ostatecznie uzyska się pożądane efekty.