Liczne zalety stosowania produktów konopnych

Liczne zalety stosowania produktów konopnych

Liczne zalety stosowania produktów konopnych
Konopie siewne przez długi czas kojarzyły się stosunkowo negatywnie, chociaż winić za to można głównie stereotypowy sposób myślenia o ich zastosowaniu. Zaczęto jednak dostrzegać ich zalety, ponieważ wielu lekarzy oraz osób związanych z promowaniem zdrowego trybu życia zrozumiało, że roślina ta może być wykorzystywana również w innych celach, niż dotychczas myślano. Powiedzmy też całkiem otwarcie, że konopie siewne służące m.in. do wytwarzania olejków nie mają żadnych działań psychoaktywnych, co znacząco odróżnia je od niesławnych konopi indyjskich. W jakich zatem obszarach może być to produkt przydatny? Przede wszystkim w kosmetologii, gotowaniu, medycynie oraz dietetyce. Wszystko wskazuje również na to, że coraz więcej osób przekonuje się do skutecznych, prozdrowotnych działań konopi, dzięki czemu rynek ten przestaje kojarzyć się z czymś negatywnym, a zaczyna być traktowany na równi z naturalnymi, akceptowanymi przez współczesną medycynę, sposobami. Właśnie dlatego każdy powinien zainteresować się tym specyfikiem i zrozumieć, z jakimi zaletami może wiązać się przyjmowanie go.


Konopie siewne – czym są i jakie robi się z nich produkty?
Zanim zaczniemy zagłębiać się we właściwości i działanie konopi siewnych, dobrze będzie najpierw zdać sobie sprawę z tego, czym w ogóle są i jak się je przetwarza. Warto ponownie zaznaczyć, że przekonanie o tym, że konopie siewne oraz indyjskie są tymi samymi roślinami i działają na człowieka w jednakowy sposób, jest całkowicie błędne. Coraz częściej się mówi, że te pierwsze stały się mimowolną ofiarą złej sławy konopi indyjskich. Musimy być świadomi, że mowa
tutaj o całkowicie nieszkodliwych roślinach, które nie mają na człowieka żadnego negatywnego wpływu. Wręcz przeciwnie. Produkty, które mają w swoim składzie konopie siewne, są bogate w wysokojakościowe składniki mineralne, takie jak chociażby potas, magnez, żelazo czy jod, a to i tak tylko niektóre z nich. Jeśli natomiast chodzi o witaminy, to dostarczą nam one tych z grup A, B, C, E oraz K. Takie bogactwo substancji wspierających funkcjonowanie ludzkiego organizmu od razu demonstruje nam, jak doskonałym suplementem diety są produkty z konopi. A trzeba powiedzieć jasno, że ich gama jest naprawdę zaskakująca. Dzisiaj w specjalistycznych sklepach możemy dostać np. herbatę konopną, parzoną dokładnie w taki sam sposób jak standardowe herbaty, popularny olej konopny czy nawet specjalnie przygotowane białko dla sportowców.

Roślina ta ma jednak dużo szersze zastosowanie. Na rynku coraz popularniejsze są kosmetyki konopne, takie jak szampon czy mydło. Z pewnością jest to doskonałe rozwiązanie dla osób szukających niekonwencjonalnych sposobów na nawilżenie i zwiększenie elastyczności skóry. Widać zatem, że konopie siewne wykorzystywane są w bardzo szerokim zakresie.

Nie da się ukryć, że najpopularniejszą formą konopi spożywczej jest olej. Wykonuje się go albo z nasion, albo z samego kwiatu. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z procesem tłoczenia na zimno starannie wyselekcjonowanych nasion, które nadają się do tego typu zabiegów. W przypadku samych kwiatów stosuje się technikę ekstrakcji dwutlenkiem węgla. Proces ten przebiega w niskiej temperaturze, lecz przy wysokim ciśnieniu. Wynikiem obu tych zabiegów jest oczywiście odpowiedni olej – jego rodzaj zależy od sposobu pozyskania.

W momencie, w którym otrzymamy już olej, nie powinniśmy poddawać go dalszym procesom filtracyjnym czy rafineryjnym, ponieważ wyłącznie w takiej formie zachowuje on swoje prozdrowotne właściwości. A te przejawia dzięki tzw. Niezbędnym Nasyconym Kwasom Tłuszczowym z grupy omega-3 oraz omega-6. Co warte zaznaczenia, są one w proporcji 1:3, dzięki czemu ich wpływ na organizm jest w stu procentach pozytywny.

Działanie konopi siewnych na człowieka
Konopie siewne nie mają żadnego szkodliwego oddziaływania na ludzki organizm, za to szereg zalet, z jakimi wiąże się ich przyjmowanie, jest imponujący. Pierwsza właściwość, o której trzeba wspomnieć, to zdecydowanie profilaktyka antynowotworowa. Stosowanie produktów konopnych jest szczególnie wskazane dla osób obciążonych genetyczną skłonnością do chorób nowotworowych. Chlorofil zawarty w konopi świetnie sprawdza się jako środek zapobiegający powstawaniu komórek nowotworowych oraz niweluje działanie substancji rakotwórczych. Przyjmowanie tej rośliny w formie spożywczej może być zatem doskonałym sposobem na zwiększenie skuteczności działań antynowotworowych. Nikogo zatem nie powinno dziwić również zastosowanie produktów konopnych w charakterze suplementu diety zwiększającego naszą odporność. Odpowiednia proporcja kwasów omega-3 oraz omega-6 odbudowuje i wspomaga jelitową florę bakteryjną, która pełni kluczową funkcję w prawidłowym działaniu układu immunologicznego. Regularne zażywanie może zauważalnie obniżyć naszą tendencję do zachorowań, a długofalowo przyczynić się nawet do wzmocnienia organizmu na tyle mocno, aby skutecznie zwalczał komórki nowotworowe. Działanie konopi spożywczej jest też zbawienne dla reumatyków. Naukowcy wskazują, że możliwe jest obniżenie objawów reumatologicznego zapalenia stawów nawet do 25%, a to z pewnością poprawi samopoczucie chorych.

Konopie siewne wykorzystywane są jednak nie tylko do poprawiania ogólnego stanu zdrowia.
Stosuje się je również na szeroką skalę w kosmetologii. Doskonałym przykładem mogą być wszelkiego rodzaju mleczka do ciała, mydła czy szampony. Co ciekawe, roślina ta nadaje się do pielęgnacji każdego rodzaju skóry, ponieważ nie dość, że reguluje wydzielanie sebum, to jeszcze dodatkowo nawilża wysuszoną skórę. Kremy z olejkiem cannabis poleca się również do walki z trądzikiem, gdyż wykazuje on silne działania przeciwzapalne. Dzięki zawartości witaminy E natomiast działa regenerująco, przez co skóra jest jędrniejsza, bardziej sprężysta i odmłodzona. Co więcej, kosmetyki tego rodzaju mogą być doskonałym sposobem na pozbycie się nieprzyjemnych zmian skórnych i podrażnień. Doskonale radzą sobie m.in. z takimi chorobami jak egzema, łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry, koi swędzenie podczas wszelkiego rodzaju wysypek. Przyspieszają również gojenie się ran będących wynikiem chorób skórnych. Stosując szampony z dodatkiem konopi siewnych, możemy być pewni, że nasze włosy będą odpowiednio nawilżone i chronione przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych czy tendencją do przetłuszczania się skóry głowy. Nawilżenie, zwiększenie elastyczności oraz przyjemny połysk można bezproblemowo uzyskać dzięki systematycznemu stosowaniu takiego kosmetyku. To jednak nie wszystko, co jesteśmy w stanie pielęgnować dzięki tej roślinie. Olejek z niej może być doskonałym wsparciem dla paznokci, dzięki czemu będą one znacznie lepiej odżywione, co naturalnie przełoży się na ich wygląd oraz twardość.

Na samym końcu oczywiście trzeba wspomnieć o tym, co dla wielu osób jest najważniejsze – czyli o redukcji stresu. Produkty z dodatkiem konopi działają kojąco i skutecznie obniżają stres. Jest to niezwykle ważne w czasach, w których wiele osób narzeka na intensywny tryb życia i ciągłe nerwy. Doskonałym rozwiązaniem będzie w tym przypadku herbata z konopią, która już po niedługiej kuracji może znacząco przyczynić się do poprawy nastroju oraz zwiększenia ogólnego spokoju i pozytywnego samopoczucia. Dzieje się tak nie tylko za sprawą witaminy B poprawiającej i regulującej funkcjonowanie układu nerwowego, ale również dzięki kwasom omega-3. Pozytywnie działają one na ukrwienie mózgu. Obecność magnezu natomiast z pewnością poprawi pamięć i koncentrację.

Wyżej wymienione właściwości produktów konopnych to tylko kilka najbardziej pożądanych przykładów, prawda jest taka, że prozdrowotne działania konopi siewnych można mnożyć niemalże bez końca. Dzięki badaniom współczesnych naukowców, którzy coraz częściej i szerzej podkreślają korzyści płynące ze stosowania tej rośliny, coraz więcej osób sięga po najróżniejsze produkty, zarówno spożywcze, jak i kosmetyczne. I dobrze, ponieważ nie da się ukryć, że nawet niedługa kuracja z użyciem konopi ma szansę podnieść jakość naszego zdrowia.