Wielu z nas być może pamięta powtarzane przez naszych dziadków zalecenia, aby w trosce o nasze stawy spożywać wywary z kurzych łapek. Z perspektywy czasu można przyznać starszemu pokoleniu rację, ponieważ taki wywar był bogaty w kolagen, który faktycznie ma spore znaczenie nie tylko w kwestii zdrowia stawów, lecz również wielu innych tkanek organizmu. Jak dokładnie kolagen wpływa na organizm i czy można go przyjmować w innej, bardziej przystępnej dla wszystkich formie ?
Prozdrowotne właściwości
Pomimo że można natrafić na znaczną liczbę sceptycznych opinii na temat wpływu kolagenu, to wiele osób ciągle go stosuje. Zwiększenie spożycia produktów bogatych w kolagen, czyli przede wszystkim wszelkich wywarów kostnych, mięsa ze skórą, podrobów czy ryb korzystnie wpływa na stan tkanek organizmu. Większość osób stara się uzupełniać kolagen w diecie, ze względu na układ kostno-stawowy — jest to zalecane w szczególności osobom uprawiającym regularnie sport, ponieważ chrząstki u takich osób podlegają większym obciążeniom mechanicznym.
Jednak mówiąc o kolagenie, nie można zapominać o ścięgnach, które stabilizują wspomniane stawy i struktury kostne. Kolagen występuje również w kościach i mięśniach oraz w ścianach naczyń krwionośnych i wielu narządów. Kolagen jest też składnikiem budulcowym zapominanych często powięzi, które wpływają na postawę i sprawność całego ciała oraz utrzymują narządy wewnętrzne na miejscu. Jak widać po tych przykładach, kolagen jest niezwykle ważny, lecz można wyróżnić jeszcze jedną, jego istotną funkcję.
Kolagen a wpływ na wygląd
Jędrna skóra pozbawiona zmarszczek to kolejny powód, dla którego należałoby zadbać o odpowiednią podaż kolagenu w diecie. Modna ostatnio dieta roślinna może z czasem wykazywać niekorzystny wpływ na strukturę skóry właśnie z powodu niedostatku kolagenu. Pomimo wielu korzyści wynikających ze stosowania tego rodzaju diety obserwuje się, że w wyniku wykluczenia całej grupy produktów zwierzęcych pozbawia się równocześnie źródła omawianego białka. W ten sposób organizm nie jest w stanie uzupełniać braków kolagenu, który ma kluczowy wpływ na elastyczność i zdrowy wygląd skóry. Dlatego dieta ma decydujące znaczenie w zapobieganiu niedostatecznej produkcji tego istotnego białka.
Jeśli jesteśmy w stanie często spożywać bogate w kolagen produkty odzwierzęce, to powinniśmy bez problemu cieszyć się jego wysokim poziomem w organizmie. Jednakże częste spożywanie tłustych produktów pochodzenia zwierzęcego może niekorzystnie odbić się na naszej sylwetce, głównie przez nadmierną podaż kalorii. Dodatkowo nie każdy gustuje w posiłkach przygotowanych z tego rodzaju produktów. Warto w takiej sytuacji sięgnąć po suplement diety, taki jak kolagen Arthro Sprint firmy Aliness, który zawiera wysoko przyswajalny kolagen rybi oraz dodatek witamin z grupy B, witaminy D oraz C. Ta ostatnia jest szczególnie ważna w procesie syntezy tego białka. Co ciekawe, kapsułki wyprodukowane przez firmę Aliness zawierają kolagen i witaminy w postaci roztworu, co znacznie przyspiesza ich wchłanianie.
Metabolizm i produkcja kolagenu
Co istotne, opinie sugerujące, że kolagen przyjmowany doustnie i tak zostanie strawiony i niewykorzystany przez organizm, są nie do końca zgodne z prawdą. Faktycznie, kolagen dostarczany w diecie jest trawiony, ale to nie oznacza, że w takiej formie będzie nieprzydatny. Aby organizm w pełni czerpał z kolagenu przyjmowanego w diecie, wystarczy, że będzie miał do dyspozycji komponenty niezbędne do jego zbudowania. Tak się składa, że przyjmując kolagen z pożywieniem, dostarcza się niezbędnych aminokwasów potrzebnych do jego budowy. Oprócz powszechnie uzupełnianych wraz z pokarmem białek spotykanych w wielu produktach takich jak glicyna i prolina znajdziemy tam również aminokwasy specyficznie występujące właśnie w kolagenie, czyli 4-hydroksyprolinę, 3-hydroksyprolinę czy 5-hydroksylizynę. Dzięki temu organizm jest w stanie łatwo pozyskać poszczególne białka i wyprodukować kolagen.
Właśnie te rzadko występujące aminokwasy, uzyskane w procesie trawienia kolagenu pochodzącego z pożywienia, mogą bez problemu brać udział w syntezie kolagenu endogennego, czyli niepochodzącego z zewnątrz tylko produkowanego w organizmie z dostępnych komponentów. Każda cząsteczka kolagenu, obecna w przeróżnych tkankach powstaje w taki sposób, ponieważ pojedyncza frakcja kolagenu jest zbyt duża, aby mogła być pobierana bezpośrednio z pożywienia i w niezmienionej formie dostarczana do struktur organizmu.
Kolagen jest jednym z tych rodzajów białek, które można znaleźć niemalże we wszystkich strukturach organizmu. Niestety ze względu na źródła jego występowania może być niektórym osobom trudno dostarczyć jego wystarczającą ilość z diety. Jeżeli zależy nam na utrzymaniu ciała w zdrowiu i pełnej sprawności, a także na zadbanej skórze, to powinniśmy wziąć pod uwagę suplementację tego ważnego białka. Wtedy nasze stawy, kości i ścięgna będą sprawne, a skóra zachowa długo młody wygląd.